سئو و بهينه سازي سايت وب ياران
مقاله مرجعی درباره تهویه مطبوع و کولرگازی

کولرگازی یا دستگاه تهویه مطبوع

تهویه مطبوع به معنای انجام فرایند پاکسازی روی هوا تا برای زییستن بهداشتی و مطلوب سازد.

تهویه مطلوب باعث میشود تا هوای محیط طبق شرایط خاص ثابت یا تغیر کند بیشتر کاربرد تهویه مطلوب در بیماسرتان ها جهت تصفیه هوا می باشد.

کولرگازی یا دستگاه تهویه مطبوع

تهویه مطبوع  شاخه ای از مهندسی مکانیک که امروزه طرفداران بسیاری از دانشجویان در این شاخه در بر گرفت است.

وظیفه تهویه  ایجاد شرایط مناسب برای رفاه انسان و موجودت زنده است و برای انجام این فرایند به لوازم و دستگاه های خاصی نیاز است که باید در طول سال کنترل و بررسی گردد.

ظرفیت دستگاه های تهویه با معیار حداکثر بار لحظه ای تعین می شود و نوع کنترل مناسب شرایطی که باید طی مدت زمان اعمال پیک بار و بار جزئی تامین شود مشخص می شود.

امروزه از کولر های گازی برای تهویه مطلوب استفاده می کنند ، کولر گازی های دوتیکه که امروزه با نام اسپیلت شناخته شده اند جدید ترین سیستم های تهویه مطلوب می باشند.

نکته مهم در این نوع سیستم ها دو تیکه ای آن است ، این نوع کولر های گازی دارای دو تیکه یا بیشتر می باشند که بنا بر نوع آن متغیر هستند که یک یا چند قسمت آن در داخل ساختمان و یک قسمت آن در خارج از ساختمان نصب می گردد و نوع کولرهای گازی یک تیکه ( پنجره ای ی پرتابل ) تقسیم میشوند.

کولر های گازی مبنی به نوع کارایی به بخش های سرمایشی  ، سرمایشی/گرمایشی در بازار قابل خریداری می باشد در نوع کولرگازی سرمایشی فقط برای سرد کردن که در فصل تابستان کارایی بیشتر دارد بدلیل مرطوب  بودن مناطق جنوبی کشور کولر گازی سرمایشی در این مناطق از پر فروش ترین سیستم های تهویه و سرمایشی مورد استقبال مردم است.

در نوع کولر های گازی سرمایشی / گرمایشی به دلیل انجام فرایند سرما و گرما در چهار فصل مورد ستفاده قرار میگیرد و می توانید با خرید کولرگازی خانه خود را در سرما و گرما همانگونه که می‌خواهید سرد با گرم نگه دارید.

 

مزایای استفاده از کولر گازی نسبت به کولر آبی

کولر گازی و کولر آبی

کولر های گازی علاوره بر انجام فرایند تهویه مطبوع میتوانید در مناطق شرجی نیز مورد استفاده قرار دهید اما کولر آبی در مناطق شرجی و مرطوب کاملا نامناسب و کارایی مطلوبی را نخواهند داشت.

این نوع سیستم ها برخلاف موارد مشابه کولر های آبی نیازی به آب ندارند و میزان مصرف آب را بصورت چشمگیری کاهش میدهند.

این سیستم ها از یک گاز ثانویه برای انتقال حرارت استفاده میکند درحالی که کولر های آبی مستقیما از هوا برای انتقال حرارت استفاده میکنند.

 

روند ایجاد سرمایش در  کولر های گازی

طریقه کارکرد کولرگازی

در سیستم های سرمایشی روند سرما سازی مانند آب سرد کن ، یخچال ، کولر گازی مشابه عمل میکنند.

در کولرهای گازی نیز مانند یخچال ها از تبدیل گاز به مایع در اثر افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما که حاصل  تبدیل مایع به گاز است.

تنها تفاوت کولر های گازی با یخچال ها ( در سیستم ایجاد سرمایش) این است که  کولر گازی برای خنک کردن کندانسور ( رادیاتور ) به وسیله هوا انجام میشود.

ولی در یخچال ها  برای داشتن هوای خنک انتشار هوا را بر روی اپراتور انجام میدهند.

اجزای تشکیل دهنده کولرگازی

اجزای کولرگازی

وظیفه کولر های گازی ( سرمایشی ) بطور کلی جذب هوای گرم داخل و تبدیل به هوای سرد و خنک مطبوع است.

کولرهای گازی جهت جذب گرمای هوای داخل از یک بخار کننده ( اواپراتور ) ، جهت متراکم کردن گاز مبرد از یک کمپرسو ، جهت خنک کردن مبرد از یک کندانسور بیرونی  و شیر انبساط  متشکل شده اند .

در کولر های گازی دوتیکه ( اسپیلیت ) پنل داخلی را اواپراتور و پنل خارجی یا یونیت خارجی را کندانسور می نامند .

کمپرسور درواقع همان موتور اسپلیت ها هستند که در خارج از ساختمان نصب میگردند و صدای حاصل از کارکرد موتور به داخل ساختمان منتقل نمیشود .

لذا آرامش صوتی بیشتر نسبت به نمونه های مشابه مانند کولر های آبی برای اعضای خانواده فراهم می سازد .

کمپرسور یا موتور کولرهای گازی را میتوانید به سه نوع کمپرسور اسکرال ، کمپرسور روتاری و کمپرسور پیستونی حاره ای تقسیم نمود همچنین اسپیلیت ها نیز به انواع مختلف دیواری ، سقفی ، کاستی و ایستاده  تقسیم می شوند .

کولر های گازی یک تیکه

کولرگازی یک تیکه ( پنجره ای ) از رایج ترین سیستم های تهویه بوده و محل نصب آنها بر روی قاب پنجره می باشد . معمولا نوع کوهای گازی قدیمی بدلیل نوع کمپرسور آنها  مصرف برق بیشتری را نسبت به سایر موارد مشابه دارند . اسپیلیت های پرتابل هم که چند سالی است وارد بازار شده اند از نوع کولرهای گازی یک تیکه می باشند .

مصرف انرژی

از لحاظ مصرف انرژی اسپیلیت هایی که دارای نشان مصرف A هستند کم مصرف ترین آنها نام برد این اسپلیت ها  مجهز به اینورتر می باشند و نوع دیگر اسپیلیت های معمولی که دارای نشان مصرف B  هستند اشاره نمود

توان کولر های آبی حدود ۵۰۰ وات و توان کولر های گازی بالغ بر ۲۰۰۰ وات می باشد . کولر های ابی در مناطقی که رطوبت هوا شدید است مانند شمال و جنوب کشور از کارایی مناسبی برخوردار نیستن و باعث افزایش بالای مصرف برق میشوند .لذا در مناطقی که استفاده از کولر آبی محیا می باشد استفاده از کولر گازی غیر ضروری و اشتباه است .

در کولر های آبی با نصب سایبان و استفاده از دور کند جایگزین خاموش و روشن نمودن های پی در پی و استفاده از دور تند میتوانید مصرف این نوع کولر ها را تا حد چشمگیری کاهش دهید .شایان ذکر است تفاوت اصلی کولر آبی و اسپیلیت ها علاوه بر ساختار و نظام کاری عدم وجود ترموستات در کولرهای آبی است برای اتومات کردن زمان روشن و خاموش کردن که باعث میشود کولر های آبی در تمام ساعات روز یکسره کار کند که این مورد در اسپیلیتها دارای ترموستات و با گزینه اتومات کردن میتوان درجه وزمان روشن شدن را بر حسب دمای محیط تنظیم نمود .  که البته در کولرهای آبی با استفاده از کلید های هوشمند قابل رفع می باشد .

مقدار انرژی در کولرهای آبی و گازی به عواملی همچون محل نصب ، سرویس و نگهداری ، تناسب ظرفیت  کولر با فضای مورد استفاده  اشاره نمود .

توصیه های کاربردی

نکاتی که در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید مساحت فضایی است که اسپیلیت ها نصب میشود در زیر به جزئی از آن اشاره می نماییم

ظرفیت BTU/h مساحت ( متر مربع )
۹۰۰۰ ۳۲-۳۷
۱۰۰۰۰ ۳۷-۴۱
۱۲۰۰۰ ۴۱-۵۰
۱۴۰۰۰ ۵۰-۶۴
۱۸۰۰۰ ۶۴-۹۱
۲۴۰۰۰ ۹۱-۱۱۷

 

چنانچه فضای نصب در معرض نور خورشید قرار دارد به ظرفیت های بالا ۱۰ درصد اضافه کنید . و در حالتی که محل نصب در سایه باشد از ظرفیت بالا ۱۰ درصد کاهش ، همچنین در صورتی که از کولر ها برای آشپزخانه بکار میرود یک درجه بیشتر استفاده کنید

اگر در محل سکونت شما گرمسیر ست شما نیاز به توان خنک کنندگی بالا ۲۴۰۰۰ نیاز دارید که در این جالت پیشنهاد میکنیم از کمپرسورهای اسکرول استفاده کنید .

اگر در منطقه گرمسیری زندگی میکنید و به توان بالای ۲۴۰۰۰ نیاز ندارید بهترین انتخاب برای شما کمپرسور های پیستونی همچنین اگر محل نصب در تابش مستقیم نور خورشید قرار ندارد و هوای خوبی جریان دارد بهترین انتخاب شما کمپرسور های روتاری می باشد .

نصب کولر های گازی باید توسط تکنسین های متخصص نصب گردد در غیر اینصورت باعث افزایش مصرف انرژی و جریان برق میشود .

تمیز بودن کندانسور کولر گازی برای بهتر  عبور جریان هوا تا میزان زیادی از جریان برق مصرفی کولر می کاهد .توصیه میشود کندانسور های کولر در مسیر وزش باد بدلیل انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه باعث افزایش بازدهی و کاهش مصرف انرژی میشود .

برق مصرفی اسپیلیتها همزبان با مصرف لامپ های کم مصرف به دلیل تشعشع حرارتی کمتر به میزان قابل توجهی می کاهد . لامپ ها رشته ای و لامپ های معمولی به دلیل داشتن حرارت زیاد باعث افزایش گرمای محیط و افزایش کارایی اسپیلیت ها میشود .

دمای محیط در تابستان بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است و از سرد کردن بیش از حد محی خود داری کنید همچنین محل نصب کولر های گازی را در مجاورت سیستم های گرمایشی مانند اجاق گاز ، سماور ، لامپ های رشته ای که باعث افزایش گرمای محیط میشوند قرار ندهید . عدم رعایت موارد باعث افزایش کارایی اسپیلیت ها میشود که برای رسیدن به دمای استاندارد فشار زیادی را به موتور و انرژی بالایی مصرف میکند .

در تابستان ها سه منبع اساسی باعث افزایش گرمای محیط میشوند

۱- دمایی که از دیوار و سقف به محیط منتقل میشود.

۲- دمای حاصل از لوازم منزل و لامپ ایجاد میشود.

۳- حرارتی که از نور خورشید به داخل محیط می تابد منتقل میشود.

در این حالت با پیشگیری و استفاده از پرده ها ، عایق هی ساختمانی در زمان ساخت و ساز ، استفاده از لوازم کم حرارت میتواند در مصرف برق و بازدهی بیشتر اسپیلیت ها  تاثیر به سزایی دارد .

اگر شما هم در تهران زندگی میکنید نیازی به اینگونه کولرها ندارید و قبل از خرید با تعین ظرفیت و موقعیت  نصب بهترین انتخاب داشته باشید تا متضرر نشوید.

برای کسب اطلاعات کافی و دریافت مشخصات قبل از خرید کولر گازی محصولات را با دقت بهمراه توضیحات ببینید.


(0) نظر
برچسب ها : کولر گازی-اسپلیت-کولرگازی
X